CHŘIBY - ZÁSTŘIZLY

ZÁSTŘIZLY

PODCHOD

Cestou lesem po zelené turistické značce směrem k Vlčáku, najednou uvidíte asi deset metrů od cesty betonové prvky. Přijdete blíže a zjistíte, že sejdete-li dolů po schodech jste v dlouhém podchodu.

Je to podchod, jaký bývá pod dálnicemi. Podchod měl sloužit pro lesní dělníky a dálnice D1 tudy opravdu kdysi dávno vést měla.

S návrhem přišel známý obuvník Tomáš Baťa. Chtěl propojit dálnicí východ a západ Československa.

Jeho návrh prošel a tak se v roce 1939 začala budovat dálnice, která měla být postavena během čtyř let. Přišla ale válka a První republika se rozpadla. Vznikl protektorát Čechy a Morava, proto se této dálnici často říká "protektorátní".

Kvůli válce musela být dálnice zkrácena jen k hranicím se Slovenskem a také práce šla pomaleji kvůli nedostatku pracovních sil.

Stavba dálnice byla omezována a dokonce v roce 1942 úplně zastavena. V té době zůstalo rozestavěno celkem 73 km protektorátní dálnice, z toho 53 km mezi Prahou a Humpolcem a 18 km ve Chřibech. Na těchto úsecích bylo postaveno i 55 mostních objektů a provedeny zemní práce v rozsahu 1,3 milionu kubických metrů zeminy.

Po válce v květnu 1945 byla stavba dálnice obnovena, ale v omezeném rozsahu. Na rozdíl od jiných částí stavby, nebyl úsek v Chřibech nikdy obnoven. Dokončovaly se především rozestavěné mosty, v roce 1948 přišel převrat, kdy se k moci dostali komunisté, kteří se soustředili na těžký průmysl a ne na stavbu dálnic.

V roce 1950 skončila stavba dálnice úplně. Byla ponechána svému osudu a začala zarůstat lesy až do stavu v jakém je k vidění dnes.

Dálnice dnes vede severněji a Chřiby obchází. Proto je v úseku Zástřizly - Vlčák - Bunč - Kostelany v lese více ztracených stavebních prvků, které zbyly po nedokončené stavbě a které stojí za návštěvu.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

  

ZÁSTŘIZLY

CIHELKA

Cestou dále na Vlčák, si této podivné cihlové stavby ani nevšimnete a přitom se nachází asi jen 15 metrů od zelené turistické značky. Kdo tu nebude hledat cíleně neobvyklý objekt, ten si ho v létě ani nevšimne. 

Údajně se tento cihlový objekt kdysi využíval jako celnice. Potom s největší pravděpodobností místnost sloužila jako luxusní posed pro myslivce. V minulém století existovala i pohlednice s tímto místem. Kdysi dávno ještě nahoře po cihelce chodili turisté, jak napovídá vybledlá žlutá turistická značka. Dnes už se tudy přes bujnou vegetaci chodit nedá, rostou tam stromy a keře. 

------------------------------------------------------------------------------------------------


  

 Zdroj: https://www.treking.cz/regiony/chribska-dalnice.htm; geocaching.cz

FOTOGALERIE: