OD PAMÁTNÍKU OBĚTEM KRKONOŠ, PŘES LUČNÍ BOUDU NA SNĚŽKU - 7_2018
PAMÁTNÍK OBĚTEM HOR (také Kaplička) je kamenná kaple v Modrém sedle mezi Luční a Studniční horou v Krkonoších. Svou nadmořskou výškou 1509 m je nejvýše položenou kaplí v České republice a druhou nejvýše položenou v Krkonoších (po kapli sv. Vavřince na Sněžce). Od roku 1957 kaple slouží jako pietní místo k uctění obětí, které zemřely v Krkonoších.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LUČNÍ BOUDA (německy Wiesenbaude) je horský hotel v Krkonoších, na Bílé louce na levém břehu Bílého Labe nedaleko západně pod Úpským rašeliništěm, prameništěm Bílého Labe i Úpy, v nadmořské výšce 1410 m, vzdušnou čarou asi 1,2 km severovýchodně od vrcholu Luční hory (1555 m n. m.) a 1 km severozápadně od vrcholu Studniční hory (1554 m n. m.). Hlavní přístupová cesta vede z Pece pod Sněžkou, v jejímž katastru hotel stojí. Původně však pozemky hotelu náležely do katastrálního území Špindlerův Mlýn.
Luční bouda, která v různých obměnách existuje asi od 17. století, je nejstarší horskou chatou na hřebenech Krkonoš a jednou z největších v Evropě. Dnešní podoba pochází z let 1939–1940 a zaujímá 5600 m² zastavěné plochy, od té doby však prošla dalšími rekonstrukcemi.
Od roku 2012 se v prostorách hotelu nachází minipivovar s pivními lázněmi, kde se vaří značka piva Paroháč. Jedná se o nejvýše položený pivovar ve střední Evropě.
29. října 2017 zde byla díky orkánu Herwart naměřena rychlost větru 182 km/h
------------------------------------------------------------------------------------------------
MODRÝ DŮL
Modrý důl je horské údolí ledovcového původu mezi Širokým hřbetem a Studniční horou, který vyúsťuje do Obřího dolu. Leží v II. zóně národního parku.
V minulosti se zde těžila měděná a železná ruda. V jižní části dolu se zachovaly morénové valy. Vyskytují se zde vzácné luční a horské květeny, např. lilie zlatohlávek. V lučinaté části dolu stojí několik rekreačních objektů, které byly vyhlášeny památkovou zónou. Ve stráni Studniční hory je místo, kde se nejdéle na české straně Krkonoš drží sníh.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RICHTROVY BOUDY
Richtrovy boudy jsou od Silvestra 2018 zavřené.
Státem vlastněné Richtrovy boudy, jediné místo široko daleko na trase z Pece pod Sněžkou na Výrovku se 107 lůžky, dvěma lyžařskými vleky a víceúčelovým hřištěm, jsou mimo provoz.
.jpg)
VÝROVKA
Chata Výrovka se nachází v horském sedle v nadmořské výšce 1356 metrů na křižovatce cest ze Strážného na Luční boudu a ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou. Původní název Geiergucke odkazoval na její oblibu hlídkami finanční stráže. Je známým a oblíbeným výletním místem v rozsoše Luční hora – Černá hora.
Poblíž dnešní Chaty Výrovka stála dříve Havlova bouda, dva vojenské objekty z r. 1926, která však vyhořela v listopadu 1947 a v únoru 1948. Jako jedna z mála horských zničených chat však byla Výrovka obnovena. Dnešní stavba byla navržena koncem 80. let 20. stol. V okolí bohatě roste vzácná horská květena.
Chata Výrovka poskytuje turistické ubytování a variabilní stravování. Je jedním z nejlépe položených míst v Krkonoších pro nádherné výlety, a to v létě či v zimě na skialpech a běžkách. V okolí možno podnikat výšlapy na Sněžku, k památníku obětem hor, Luční boudu, do Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna, Úpy či Polska atd.

HORNÍ MÍSEČKY - výlet k pramenům Labe
Horské rekreační středisko Horní Mísečky je položené v klidné oblasti obce Vítkovice na svazích Medvědína.
První bouda tu byla postavena již roku 1642. V současnosti zde lze spatřit zbytky hald hlušiny po rudném průzkumu z poloviny 20. století. Dnes je tady řada rekreačních objektů.
Horními Mísečkami prochází horská silnice z Dolních Štěpanic k Vrbatově boudě. Končí zde též naučná stezka Prameny Labe.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pančavský vodopád (německy Pantschefall) je vodopád v obci Špindlerův Mlýn v Královéhradeckém kraji.
Jedná se o nejvyšší vodopád v Česku. Měří 148 metrů a nachází se na východním svahu v horní závěrečné části Labského dolu v Krkonošských hřbetech v Krkonoších
Vodopád vytváří potok Pančava (pravostranný přítok Labe). Je stálý s kolísajícím průtokem, průměrně 25 l/s. Nejvydatnější je při jarním tání sněhu, což je obvykle konec dubna až začátek května. Za vysokých stavů vody se vodopád větví na několik ramen.

Na jednom z hřebenů pohoří Krkonoše na Labské louce se nachází symbolický pramen Labe, který je někdy také nazýván Labská studánka. Leží ve výšce 1386 metrů.
Tvoří jej betonová skruž, do které se stékají skutečné prameny řeky Labe z přilehlých rašelinišť. Okolo Labské studánky jsou pro turisty připravené lavičky k odpočinku a na kamenné stěně jsou namalovány znaky dvaceti šesti nejvýznamnějších měst, kterými tento veletok protéká.
Je zde také pamětní deska Jana Buchara, významného propagátora turistiky v Krkonoších.
Labe se řadí mezi nejdelší řeky Evropy. Délka vodního toku je 1154 km. Pramení v Krkonošském národním parku a protéká Českou republikou i Německem (796 km), kde se vlévá do Severního moře.
RŮŽOHORKY
Horská Bouda Růžohorky byla postavena již v roce 1903 jako hostinský podnik s původním názvem Leischnerovy boudy. Sloužila stejně jako dnes k občerstvení turistů při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy. Od roku 1945 je již známá jako Růžohorky. Při návštěvě vás zaujme blízkost Studniční hory, která se přes Obří důl zdá skoro na dosah. Je odtud úchvatný pohled do Velké Studniční jámy i prudce stoupajícího Modrého dolu.
Dnes je bouda Růžohorky typická horská chalupa, která leží 1280 m.n.m. v krásném prostředí Krkonoš v těsné blízkosti nejvyšší hory ČR - Sněžky. Růžohorky leží v blízkosti přestupní stanice lanové dráhy na Sněžku vzálené asi 800 m. Je to nejlepší výchozí místo na Sněžku, kde je možnost za pěkného počasí vyšlápnout na východ či západ slunce.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zdroj: www.horasnezka.cz, modry-dul.ceskehory.cz, krkonossky.denik.cz, vyrovka-krkonose.cz, horni-misecky.ceskehory.cz, wikipedie.cz, www.chaty-chalupy-dds.cz/clanky/prameny-labe/, ruzohorky.cz, www.region-krkonose.cz/zajimava-mista/hora-snezka/
FOTOGALERIE: