VARTOVNA - ROZHLEDNA

SENINKA

ROZHLEDNA VARTOVNA

Vrch Vartovna je dominantou obce Seninka s nadmořskou výškou 651 m.n.m. Nachází se v nejvýchodnější části Vizovických vrchů na rozhraní katastru tří obcí: Seninka, Liptál a Jasenná a tvoří významnou křižovatkou turistických tras.

Název Vartovna vznikl pravděpodobně počátkem 18. století, kdy zde hlídky zemských strážců hranic – valašských portášů, které měly sídlo v nedaleké obci Jasenné „ vartovaly“ neboli  hlídaly, aby zapálením ohňů mohly varovat vizovickou vrchnost před blížícím se nebezpečím, především ze strany uherskými povstalců – zvaných Kuruci. Bývalé sídlo vizovické vrchnosti – zámek ve Vizovicích je z Vartovny velmi dobře vidět dodnes.

Vrcholem Vartovny prochází také trasa naučné stezky Seninka – Vartovna s informačními tabulemi. Cestou z Vartovny do Seninky, která se nachází asi 2 km od rozhledny, projdete kolem památkově chráněné  dřevěné valašské chalupy z roku 1832, která je ukázkou původní valašské architektury,  můžete navštívit Muzeum československých motocyklů, kde se nachází přes 100 exponátů. Značenou turistickou trasou se dostanete do agroturistického  centra v Prlově, jiným směrem můžete dojít do Jasenné, kde se nachází Muzeum Portášů. Vrch  Vartovna je dominantou obce Seninka s nadmořskou výškou 651 m.n.m. Nachází v nejvýchodnější části Vizovických vrchů, je  to hranice tří katastrů Seninky, Liptálu a Jasenné a je také významnou křižovatkou turistických tras.

Na vrcholu Vartovny  byla  Obcí Seninka v roce 2009 postavena podle návrhu Ing. arch. Ivana Bergmana ze Zlína rozhledna.  Stavba je  kruhovitého půdorysu  ve formě válcové věže – kovová konstrukce ve tvaru spirály, vysoká je  37 m. Výškově má tři části: spodní železobetonový základ je vysoký 5,4 m obložený gabionem. Věž tubusového tvaru tvoří 12 segmentů 2,4 m vysokých a  vrcholovou část s vyhlídkovou plošinou ve výšce 35 m s krytou plochou střechou, na kterou vystoupáte po 185 schodech. Stavba je dominantou oblasti  Hornolidečska, Vsetínska i Zlínského kraje.

Turistům nabízí krásné výhledy nejen na Vsetínské, Hostýnské a Vizovické vrchy, ale také na Beskydy i Velkou Fatru. Směrem  západním je vidět Zlín s okolím,  jižní část úrodné Hané a za jasné viditelnosti i Buchlovské vrchy s hradem Buchlov.

Stavba byla realizována za podpory EU v rámci OP  Přeshraniční spolupráce Slovenské  republiky a  České republiky s rozpočtem  8, 54 mil. Kč. Rozhledna byla slavnostně zpřístupněna veřejnosti na státní svátek 17. listopadu 2009 v den 20. výročí sametové revoluce .

 

-------------------------------------------------------------------------

https://www.seninka.cz/rozhledna-vartovna

FOTOGALERIE: