kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 19
týden: 94
celkem: 104635

 

CWG Kolekce - RLQ

Keškoměrka CZ: čekající | v řešení

Keškoměrka

KRKONOŠE 7_2017

PEC POD SNĚŽKOU - 2.7. - 8.7.2017 - BOUDA MÁMA

  

  

------------------------------------------------------------------------------------------------

OBŘÍ DŮL

Mohutný krkonošský Obří důl se rozkládá mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky, v sevření Širokého hřbetu a Studniční hory. Jedná se o údolí ledovcového původu, jehož zrod počal v době ledové před 12 tisíci lety. Zásluhu na jeho vzniku měl tehdejší úpský ledovce o délce asi 4 km, přibližné výšce 810 m a tloušťce až 100 m, po jehož ústupu zůstaly tzv. morénové valy, materiál, který se hromadil při stékání ledovce a byl tlačen před ním a do stran.

Do počátku 20. století zde byly těženy rudy. Dnes se můžeme při pohledu na Obří důl těšit vyhlídkou na tři ledovcové morény, čili kamenné valy vzniklé ledovcovou činností, protnuté řekou Úpou, a tajit dech nad monumentalitou Úpské jámy a Velké a Malé Studniční jámy. Lavinové svahy, rokle a vodopády dotváří výjimečnost tohoto místa. Zatímco v zimě se skalnaté části a svahy třpytí sněhem, v létě tu svěže kvete vysokohorská květenu. Z biologického hlediska je velmi cenným územím tzv. Krakonošova zahrádka, lokalita s řadou opravdu vzácných rostlin. Je také místem posledního odpočinku několika osob, které se sem zřítily. Na památku Karla Kaviny, profesora botaniky, který se mimo jiné podílel na založení Krkonošského národního parku, zde byl postaven pomník, u něhož byl tento významný český botanik po své smrti rozptýlen.

Obřím dolem vede značená modrá turistická stezka, jejímž výchozím bodem je Pec pod Sněžkou. Cestou uvidíte několik malebných horských chat, ale také zbytky kovárny a blízko cíle pak i vodárnu, z níž bývala nošena voda nahoru na vrchol Sněžky.  Dnes je vodárna sice uzavřená, ale pro prohlídku volně přístupná. Po této trase vystoupáte až do Obřího sedla, odkud dále můžete vystoupat až na vrchol Sněžky nebo z Obřího sedla se můžete vydat směrem na Luční Boudu.

 V zimě je trasa Obřím dolem z důvodu lavinového nebezpečí uzavřena.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

MODRÝ DŮL

Modrý důl je horské údolí ledovcového původu mezi Širokým hřbetem a Studniční horou, který vyúsťuje do Obřího dolu. Leží v II. zóně národního parku. 
V minulosti se zde těžila měděná a železná ruda. V jižní části dolu se zachovaly morénové valy. Vyskytují se zde vzácné luční a horské květeny, např. lilie zlatohlávek. V lučinaté části dolu stojí několik rekreačních objektů, které byly vyhlášeny památkovou zónou. Ve stráni Studniční hory je místo, kde se nejdéle na české straně Krkonoš drží sníh.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

  

  

RICHTROVY BOUDY

 Richtrovy boudy jsou od Silvestra 2018 zavřené.
Státem vlastněné Richtrovy boudy, jediné místo široko daleko na trase z Pece pod Sněžkou na Výrovku se 107 lůžky, dvěma lyžařskými vleky a víceúčelovým hřištěm, jsou mimo provoz.

 

VÝROVKA

Chata Výrovka se nachází v horském sedle v nadmořské výšce 1356 metrů na křižovatce cest ze Strážného na Luční boudu a ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou. Původní název Geiergucke odkazoval na její oblibu hlídkami finanční stráže. Je známým a oblíbeným výletním místem v rozsoše Luční hora – Černá hora.

Poblíž dnešní Chaty Výrovka stála dříve Havlova bouda, dva vojenské objekty z r. 1926, která však vyhořela v listopadu 1947 a v únoru 1948. Jako jedna z mála horských zničených chat však byla Výrovka obnovena. Dnešní stavba byla navržena koncem 80. let 20. stol. V okolí bohatě roste vzácná horská květena. 

Chata Výrovka poskytuje turistické ubytování a variabilní stravování. Je jedním z nejlépe položených míst v Krkonoších pro nádherné výlety, a to v létě či v zimě na skialpech a běžkách. V okolí možno podnikat výšlapy na Sněžku, k památníku obětem hor, Luční boudu, do Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna, Úpy či Polska atd.

 

HORNÍ MÍSEČKY - výlet k pramenům Labe

Horské rekreační středisko Horní Mísečky je položené v klidné oblasti obce Vítkovice na svazích Medvědína. 
První bouda tu byla postavena již roku 1642. V současnosti zde lze spatřit zbytky hald hlušiny po rudném průzkumu z poloviny 20. století. Dnes je tady řada rekreačních objektů. 
Horními Mísečkami prochází horská silnice z Dolních Štěpanic k Vrbatově boudě. Končí zde též naučná stezka Prameny Labe.

  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

  

Pančavský vodopád (německy Pantschefall) je vodopád v obci Špindlerův Mlýn v Královéhradeckém kraji.

Jedná se o nejvyšší vodopád v Česku. Měří 148 metrů a nachází se na východním svahu v horní závěrečné části Labského dolu v Krkonošských hřbetech v Krkonoších 

Vodopád vytváří potok Pančava (pravostranný přítok Labe). Je stálý s kolísajícím průtokem, průměrně 25 l/s. Nejvydatnější je při jarním tání sněhu, což je obvykle konec dubna až začátek května. Za vysokých stavů vody se vodopád větví na několik ramen.

  

  

  

Na jednom z hřebenů pohoří Krkonoše na Labské louce se nachází symbolický pramen Labe, který je někdy také nazýván Labská studánka. Leží ve výšce 1386 metrů.

Tvoří jej betonová skruž, do které se stékají skutečné prameny řeky Labe z přilehlých rašelinišť. Okolo Labské studánky jsou pro turisty připravené lavičky k odpočinku a na kamenné stěně jsou namalovány znaky dvaceti šesti nejvýznamnějších měst, kterými tento veletok protéká.

Je zde také pamětní deska Jana Buchara, významného propagátora turistiky v Krkonoších.

Labe se řadí mezi nejdelší řeky Evropy. Délka vodního toku je 1154 km. Pramení v Krkonošském národním parku a protéká Českou republikou i Německem (796 km), kde se vlévá do Severního moře.

  

  

RŮŽOHORKY

Horská Bouda Růžohorky byla postavena již v roce 1903 jako hostinský podnik s původním názvem Leischnerovy boudy. Sloužila stejně jako dnes k občerstvení turistů při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy. Od roku 1945 je již známá jako Růžohorky. Při návštěvě vás zaujme blízkost Studniční hory, která se přes Obří důl zdá skoro na dosah. Je odtud úchvatný pohled do Velké Studniční jámy i prudce stoupajícího Modrého dolu.

Dnes je bouda Růžohorky typická horská chalupa, která leží 1280 m.n.m. v krásném prostředí Krkonoš v těsné blízkosti nejvyšší hory ČR - Sněžky. Růžohorky leží v blízkosti přestupní stanice lanové dráhy na Sněžku vzálené asi 800 m. Je to nejlepší výchozí místo na Sněžku, kde je možnost za pěkného počasí vyšlápnout na východ či západ slunce.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

  

SNĚŽKA V MLZE

Sněžka je se svými 1603,3 m n. m. nejvyšší horou Hraničního hřebenu Krkonoš, Sudet, Čech i celého Česka a celého Slezska. Je to významná dominanta východní části Krkonoš. Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice, nejvyšší bod se nachází na polské straně hranice, několik metrů západně od kaple sv. Vavřince.

Třiceti akrový skalnatý holý vrchol vám nabídne neomezený panoramatický výhled do vzdálených krajin na území České republiky i Polska. Průměrná roční teplota se tady pohybuje okolo 0,2 ºC. Na Sněžce se nachází i několik staveb - konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, rotundová kaple sv. Vavřince o výšce čtrnáct metrů, kamenný trigonometrický obelisk a Polská bouda s meteorologickou stanicí. Navíc tady sídlí nejvýše položená Česká poštovna, odkud se posílá pošta s razítkem Poštovna na Sněžce.

Na severní polské straně se hora svažuje do údolí řeky Lomničky, na jižní svahy české strany spadají do Obřího dolu, západní klesají na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben. Jen málokdo již dnes ví, kde se vzalo jméno Sněžka. Vzniklo již dávno a to z původního názvu Sněžná, který byl odvozen od stavu „sněhem pokrytá“. Současné jméno hory se ustálilo v roce 1823 a předcházely mu názvy jako Sněžovka či Sněhovka.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdroj: www.horasnezka.cz, modry-dul.ceskehory.cz, krkonossky.denik.cz, vyrovka-krkonose.cz, horni-misecky.ceskehory.cz, wikipedie.cz, www.chaty-chalupy-dds.cz/clanky/prameny-labe/, ruzohorky.cz, www.region-krkonose.cz/zajimava-mista/hora-snezka/